Osoby wnioskujące o kredyt hipoteczny zapominają o kilku dokumentach – nie popełniaj tego błędu!

plik banknotów, miniaturowy domek, klucze do domu, mężczyzna zasypany dokumentami, banki wymagają dokumentów potwierdzających toższamość kredytobiorcy oraz jego zarobki
Roztargnienie podczas składania wniosku o kredyt hipoteczny może nas sporo kosztować, fot. pla2na/Daenin
ikona podziel się
Opublikowano: 26.04.2024 r., 18:53 | Autor: Barbara Ochman
Kupno nieruchomości jest wielkim przedsięwzięciem. Jeśli wybierzemy wsparcie finansowe w postaci kredytu hipotecznego, to musimy liczyć się z koniecznością zdobywania dziesiątek dokumentów, które należy dołączyć do wniosku kredytowego. Kiedy zapomnimy o jednym zaświadczeniu, cała procedura może się przeciągnąć, co spowoduje niepotrzebne nerwy.

Co bank, to inne wymagania – kompletowanie dokumentów do wniosku o kredyt hipoteczny wcale nie jest łatwe!

Ubieganie się o kredyt hipoteczny z reguły wiąże się ze sporym stresem, a przy okazji nakłada na przyszłych kredytobiorców ogromną odpowiedzialność. Liczba dokumentów, które należy złożyć do banku wraz z wnioskiem, czasem przyprawia o zawrót głowy. Instytucje bardzo dokładnie sprawdzają swoich klientów, gdy kredyty hipoteczne opiewają na poważne kwoty. Banki ponoszą ryzyko ewentualnej niewypłacalności konsumenta, dlatego pracownicy placówki są zobowiązani do niezwykle szczegółowej analizy dokumentów tożsamości, wyciągów bankowych, czy informacji na temat nieruchomości, dla której zostanie ustanowiona hipoteka.

Należy pamiętać o tym, że każdy bank ma swoje własne wymagania odnośnie dokumentacji oraz warunków udzielenia kredytu. Zazwyczaj instytucja oczekuje wkładu własnego na poziomie 20%, jednak na rynku działają także podmioty, którym wystarczy wkład w wysokości 10%. Podobnie jest z dokumentacją – niektóre banki poprzestaną na dokładnej, ale podstawowej analizie informacji na temat przychodów oraz stanu nieruchomości, a w innych instytucjach procedura może ciągnąć się w nieskończoność za sprawą szczegółowej analizy dodatkowych dokumentów. Przed podjęciem decyzji o wzięciu kredytu hipotecznego, warto porozmawiać z przedstawicielem banku lub uważnie przeczytać regulamin udzielania kredytów hipotecznych opracowany przez dany podmiot.

Jakie dokumenty trzeba dołączyć do wniosku o kredyt hipoteczny?

Wraz z poprawnie wypełnionym wnioskiem o kredyt hipoteczny należy złożyć cały stos załączników. Wśród nich znajdują się dokumenty potwierdzające naszą tożsamość, informacje o zatrudnieniu oraz przychodzie, a także dane dotyczące nieruchomości, którą planujemy kupić. Każda osoba starająca się o kredyt hipoteczny powinna obowiązkowo przygotować:

  • Dokument potwierdzający tożsamość – najlepiej dowód osobisty,
  • Skrócony akt małżeństwa i akt urodzenia dzieci – jeśli mamy rodzinę,
  • Zaświadczenie o zatrudnieniu i zaświadczenie z ZUS o opłacaniu składek PIT 37,
  • Wyciąg z konta bankowego,
  • Świadectwo pracy,
  • Zaświadczenia z US, ZUS, wyciąg z rachunku firmowego oraz dokumenty związane z księgowością (jeśli prowadzimy własną działalność),
  • Umowę przedwstępną lub rezerwacyjną nieruchomości, dla której zostanie założona hipoteka,
  • Potwierdzenie wniesienia wkładu własnego,
  • Odpis z księgi wieczystej i ewidencji gruntów,
  • Dokument potwierdzający prawo własności zbywcy.

Lista dokumentów jest bardzo długa, a w większości przypadków konieczne może się okazać skompletowanie dodatkowych zaświadczeń lub odpisów. Wiele zależy od tego, jaką nieruchomość chcemy kupić. Zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie jest z reguły łatwiejsze niż otrzymanie pieniędzy na zakup domu. W grę wchodzi tu nie tylko zdecydowanie wyższa cena, ale także dodatkowe formalności.

para analizująca dokumenty, wymagane dokumenty różnią się w zależności od rodzaju nieruchomości
Każdy bank ma nieco inne wymagania względem dokumentacji, fot. JD8

O tym najczęściej zapominają Polacy – czy na pewno masz ze sobą wszystkie dokumenty?

Niestety, osoby ubiegające się o kredyt często zapominają o niezbędnych dokumentach, co znacznie przedłuża proces wydawania decyzji i generuje niepotrzebne nerwy. Błędy mogą wynikać z roztargnienia lub niewiedzy. Regulaminy bankowe często są na tyle zawiłe, że zdarza nam się przeoczyć pewne zapisy. Małżeństwa z rozdzielnością majątkową często zapominają, aby przedstawić intercyzę sporządzoną przez notariusza, a rozwodnicy są zaskoczeni informacją, że bank chce zobaczyć wyrok sądu potwierdzający ich aktualny stan cywilny.

Niektóre banki mogą wymagać od klientów oświadczenia pracodawcy o braku przeciwwskazań do przedłużenia umowy. To opcjonalny dokument, dlatego potencjalni kredytobiorcy często nie zdają sobie sprawy, że może on być konieczny do udzielenia zgody na przyznanie kredytu hipotecznego. Osoby kupujące mieszkanie czasem potrzebują zaświadczenia ze spółdzielni lub wspólnoty o niezaleganiu z opłatami oraz braku przeciwwskazań do założenia księgi wieczystej (o ile jeszcze jej nie ma). Szczególną czujność powinni zachować przyszli nabywcy nieruchomości z rynku pierwotnego oraz osoby planujące kupno działki pod budowę domu – w takich przypadkach lista wymaganych dokumentów może być zdecydowanie dłuższa.

Źródła:

  • https://www.klinikafinansowa.pl/jakie-dokumenty-sa-niezbedne-do-kredytu-hipotecznego/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto