Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków

Sposób budowy przydomowej oczyszczalni ścieków, rozwiązania, z których najlepiej skorzystać do utylizacji ścieków
Zalety poszczególnych typów przydomowych oczyszczalni ścieków, fot. Lost_in_the_Midwest
ikona podziel się
Opublikowano: 30.03.2024 r., 16:58 | Autor: Katarzyna Barczyk
Niestety zakup działki bez możliwości podłączenia do kanalizacji wiąże się z tym, że inwestor musi samodzielnie podjąć budowę obiektu odpowiedzialnego za utylizację nieczystości. W polskim prawie obowiązują wyłącznie dwie możliwości: zbiornik na szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków. Jeżeli jesteśmy zainteresowani tą drugą formą, warto wcześniej dowiedzieć się, jakie rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków rozróżniamy.

Jakie są zalety i wady przydomowej oczyszczalni ścieków?

Jeżeli jeszcze wahamy się pomiędzy wybudowaniem szamba a tym, czy zdecydować się na przydomową oczyszczalnię ścieków, warto zapoznać się z zaletami i wadami tego drugiego rozwiązania. Wtedy będziemy mogli ocenić, czy na pewno taki obiekt utylizacji ścieków spełni nasze oczekiwania.

Wśród najważniejszych zalet przydomowej oczyszczalni ścieków wymienia się przede wszystkim:

  • Brak konieczności wywozu nieczystości - na pewno jedną z największych zalet posiadania przydomowej oczyszczalni ścieków, jest przede wszystkim to, że ścieki odprowadzane są do gruntu. Natomiast nie musimy pamiętać o regularnym wywożeniu nieczystości, tak jak się dzieje w przypadku szamba. Jedynym obowiązkiem będzie jednak zadbanie o wywiezieniu nanosu przynajmniej 1-2 razy w roku.
  • Obniżenie rachunków związanych z utylizacją ścieków - brak kanalizacji, a także szamba, nie wiąże się z ponoszeniem kosztów związanych z odprowadzaniem ścieków. Jest to szczególnie mocno odczuwalne w miastach Polski, w których opłaty za wywóz szamba są naprawdę wysokie. Oprócz tego sama inwestycja jest w stanie się zwrócić nawet w ciągu 3 lat.
  • Dbanie o naturalne środowisko - przydomowe oczyszczalnie ścieków uchodzą za rozwiązanie proekologiczne. Oprócz tego, że sami dbamy o utylizację ścieków, to jeszcze w wielu sytuacjach jesteśmy w stanie odzyskać tzw. szarą wodę, którą możemy podlewać rośliny w ogrodzie.

Jednak w każdej sytuacji musimy liczyć się również z pewnymi minusami. Tak samo jest w przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków. Przede wszystkim budowa takiego rozwiązania wiąże się z poniesieniem kosztów od kilkunastu tysięcy złotych do nawet 30 tys. zł. Ostateczny koszt oczywiście będzie zależeć od rodzaju przydomowej oczyszczalni ścieków, a także tego, jak duże gospodarstwo domowe musi obsłużyć.

Kolejnym minusem wiążącym się z budową przydomowej oczyszczalni ścieków jest bardziej skomplikowany proces jej powstania, już na poziomie zebrania odpowiedniej dokumentacji. Jednym z takich dokumentów jest oświadczenie z zakładu wodno-kanalizacyjnego o braku możliwości podłączenia działki do ścieków. Należy również upewnić się, że nasza działka nie znajduje się na terenie objętym ochroną środowiska, czy też terenie zagrożonym powodzią, co wyklucza możliwość budowy działki. Oprócz tego należy wykazać się m.in. opinią geotechniczną na temat gruntu, czy też konieczne jest sporządzenie zgłoszenia wodnoprawnego. Zobacz, co warto wiedzieć o przydomowej oczyszczalni ścieków.

Rodzaje przydomowej oczyszczalni ścieków

Pierwszy podział przydomowych oczyszczalni ścieków dotyczy tego, w jakim miejscu dochodzi do procesu oczyszczania ścieków. Ponadto ma tutaj znaczenie budowa oczyszczalni, a także warunki, jakie należy spełnić, aby ją wybudować. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, jaki rodzaj oczyszczalni możemy wybudować na naszej działce.

Najprostszy podział przydomowych oczyszczalni ścieków dzieli obiekty na:

  • Przydomową oczyszczalnię ścieków biologiczną - składa się z 5 komór. Jej zaletą jest możliwość odzyskania wody, a także to, że możemy ją zamontować w każdym rodzaju gruntu. Ponadto cechą charakterystyczną oczyszczalni biologicznej dochodzi do oczyszczania tlenowego i beztlenowego w zbiorniku.
  • Przydomową oczyszczalnię ścieków ekologiczną - tego typu oczyszczalnia składa się z 3 komór. Niestety nie możemy w niej odzyskać wody. Ponadto możliwe jest jej wybudowanie wyłącznie na gruntach o dobrej przepuszczalności. Oczyszczalnia ekologiczna wyróżnia się tym, że oczyszczanie beztlenowe zachodzi w zbiorniku, a oczyszczanie tlenowe w drenażu. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie jest konieczne podłączenie do instalacji elektrycznej.
Grafika przedstawiająca schemat przydomowej oczyszczalni ścieków, różnice między biologiczną i ekologiczną oczyszczalnią ścieków
Typy i charakterystyka przydomowych oczyszczalni ścieków, fot. Golden Sikorka

Przegląd przydomowych oczyszczalni ścieków pod względem rozwiązania technologicznego

Oczywiście każdy z typów oczyszczalni ścieków może być budowany w innej technologii. To niesie za sobą nie tylko konieczność spełnienia poszczególnych warunków geotechnicznych, ale również to, jaką powierzchnię zajmie wybudowany obiekt. Ponadto każde z tych rozwiązań posiada swoje plusy i minusy.

Wśród przydomowych oczyszczalni ścieków wyróżniamy:

  • Oczyszczalnię drenażową rozsączającą - nadaje się wyłącznie na dużą działkę, ze względu na powierzchnię, jaką zajmuje. Jednak z drugiej strony jest najtańsza w budowie oraz eksploatacji. Ponadto w jej przypadku należy stosować biopreparaty. Zobacz, jak wygląda budowa oczyszczalni drenażowej krok po kroku.
  • Oczyszczalnie gruntowo-roślinne - wyposażone są w specjalny filtr gruntowo-roślinny. Również zajmuje ona dużą powierzchnię, jednak pozwala na wykorzystanie roślinności oraz oczyszczonych ścieków, co korzystnie wpływa na ochronę środowiska.
  • Oczyszczalnie z osadem czynnym - dzięki tej oczyszczalni ścieków możemy odzyskać wodę, którą wykorzystamy do celów gospodarczych. Ponadto doskonale redukuje zanieczyszczenia. Natomiast minusem tego rozwiązania jest możliwość obsługi oczyszczalni dopiero po podłączeniu do sieci elektrycznej.

Źródła:

  • https://www.instalacjebudowlane.pl/7846-25-94-rodzaje-przydomowych-oczyszczalni-sciekow-.html
  • https://jpr-aqua.pl/blog/jakie-dokumenty-musisz-miec-w-2023-aby-zainstalowac-oczyszczalnie-sciekow/
  • https://biologiczni.pl/przydomowa-oczyszczalnia-sciekow-wady-i-zalety/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
~Karol / 06 kwietnia 2024 03:04
Za budową przydomowej oczyszczalni przemawia przede wszystkim ekonomia. Do rozruchu swojej użyliśmy preparatów z biozymu biostart drenaż a do eksploatacji neozyme. Dzięki temu zanieczyszczenia organiczne w ściekach szybciej się rozkładają a oczyszczalnia działa bezproblemowo.
kciuk w górę kciuk w dół ocena: 5 głosowało: 1
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto