Czy Unia Europejska zakaże pomp ciepła?

Pompa ciepła przy budynku jednorodzinnym oraz symbol Unii Europejskiej
Czy Unia Europejska zakaże pomp ciepła?, fot. Nancy Pauwels
ikona podziel się
Opublikowano: 14.02.2024 r., 15:00 | Autor: Ewa Majkusiak
Parlament Europejski pracuje nad zmianą, która wejdzie w życie w 2026 roku. Po jej wprowadzeniu, urządzenia zawierające f-gazy nie będą mogły być sprzedawane oraz montowane. Jak wpłynie to na użytkowników pomp ciepła? Czy Unia zakaże ich posiadania?

Czym są fluorowane gazy cieplarniane, tzw. f-gazy?

Fluorowane gazy cieplarniane, nazywane również powszechnie f-gazami, odznaczają się bardzo wysokim wpływem na rozwój globalnego ocieplenia. Są to związki chemiczne zawierające cząsteczki fluoru. W środowisku naturalnym fluorowane gazy cieplarniane nie występują, są w pełni wytwarzane przez człowieka. Mogą być stosowane w roli czynników chłodniczych, ale również gaśniczych, spieniających oraz izolujących. W pompach ciepła oferowanych przez wielu producentów zastosowano f-gazy.

Do gazów fluorowanych zaliczamy przede wszystkim wodorofluorowęglowodory. To najpowszechniej występująca grupa, spotykana głównie w branży klimatyzacyjnej oraz w pompach ciepła. Bywa wykorzystywana także w branży pożarniczej. Po wodorofluorowęglowodory sięga się ze względu na właściwości chłodnicze.

Często spotykaną grupą f-gazów są także perfluorowęglowodory. To mieszanki wykorzystywane m.in. w przemyśle kosmetycznym oraz farmaceutycznym.

Fluorowany gaz cieplarniany o właściwościach izolacyjnych to przede wszystkim heksofluorek siarki. Sprawdza się zwłaszcza przy gaszeniu łuków elektrycznych oraz w szczelnych rozdzielnicach wysokiego napięcia.  

Jeśli chcesz wiedzieć, jak dobrać moc pompy ciepła, sprawdź ten artykuł.

Czy pojawi się zakaz kupowania pomp ciepła?

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła zapewnia, że ani Parlament Europejski, ani krajowe organy odpowiedzialne za przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu nie będą dążyły do wprowadzenia zakazu kupowania pomp ciepła. Obecnie jest to gałąź rynku, która rozwija się bardzo dynamicznie i zjednuje sobie coraz większe grono zwolenników. Skutkiem wprowadzenia zakazu stosowania f-gazów może być natomiast konieczność wprowadzenia zmian na etapie produkcji – firmy zajmujące się wytwarzaniem pomp ciepła będą musiały sięgnąć po inne substancje.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje pompa ciepła z montażem, sprawdź ten artykuł.

Parlament Europejski pracuje nad zmianami prawnymi w zakresie regulacji fluorowanych gazów cieplarnianych (tzw. f-gazów). W projekcie znalazła się m.in. informacja o wprowadzeniu zakazu ich stosowania od 2026 roku na terenie wszystkich państw należących do wspólnoty. Bazując na tej informacji, powstało wiele interpretacji sugerujących, że w efekcie dojdzie do zakazu sprzedaży i posiadania pomp ciepła. Nie jest to jednak prawda.

Kluczowym skutkiem ma być jedynie zastąpienie f-gazów innymi, naturalnymi czynnikami chłodniczymi. Lecz procedura ta dotyczyć będzie wyłącznie nowych urządzeń. Obecnych użytkowników pomp ciepła reforma prawa nie obejmie. Zarówno eksploatacja, jak i serwisowanie już posiadanych pomp ciepła będzie przebiegać na stałych zasadach.

Drzewo oraz ziemia przed i po globalnym ociepleniu
Czy Unia Europejska zakaże pomp ciepła?, fot. Science RF

Czy właściciele pomp ciepła mają się czego obawiać?

Aktualnie obowiązujące prawo, zarówno unijne, jak i krajowe, dopuszcza do sprzedaży oraz eksploatacji pompy ciepła korzystające z f-gazów. Czy zmiana tych zapisów wpłynie na obecnych użytkowników pomp ciepła? Wielu z nich obawia się, że w 2026 roku będą zmuszeni do wymiany sprawnych urządzeń na bardziej nowoczesne i dopasowane do nowych przepisów.

Nie jest to prawdą – wszystkie posiadane i aktywne urządzenia będą mogły być nadal eksploatowane.

Producenci mający aktualnie w swojej ofercie pompy ciepła dysponują również szeregiem części zamiennych oraz rozbudowaną siatką autoryzowanych serwisów. Czy w chwili wprowadzenia zakazu montowania pomp ciepła z f-gazami nie będzie możliwości naprawienia już działających egzemplarzy?

Nie, po zmianie prawa modele tego rodzaju nie będą montowane, lecz proces eksploatacji i naprawiania pozostanie bez zmian. Zwłaszcza że wielu producentów przygotowuje się do tych zmian i wprowadza do swojej oferty modele pomp ciepła z naturalnym czynnikiem chłodniczym.

Źródła:

  • https://ik.pl/aktualnosci/czy-pompy-ciepla-trzeba-bedzie-wymienic-za-3-lata-czy-ue-zakaze-stosowania-f-gazow-news
  • https://www.tvpparlament.pl/75363051/pe-zatwierdzil-przepisy-dot-min-ograniczenia-emisji-gazow-fluorowanych
  • https://www.muratorplus.pl/biznes/wiesci-z-rynku/pompy-ciepla-zakazane-w-ue-ekspertka-wyjasnia-co-trzeba-wiedziec-przed-zakupem-pompy-ciepla-aa-CEHE-hzRn-D7Z6.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto